Technická pryž, lidově řečeno guma je využívána v mnoha výrobních odvětvích. Základní složkou pryže je přírodní či syntetický kaučuk. K němu jsou přidávány různé pomocné látky jako vulkanizační činidla, urychlovače, aktivátory, plniva, saze apod. Každý výrobce má vyvinutou svoji specifickou recepturu pro přípravu pryžových směsí. Vyvinutá směs musí splňovat požadované mechanické vlastnosti na konkrétní výrobek. Je proto dobré zvážit požadavky na pryžový díl z hlediska vlivu prostředí.
EPDM – Ethylen-propylen-dienový kaučuk
Materiál, který výborně odolává vnějším vlivům – světlu, teplu, ozonu, povětrnostním vlivům. Nelze aplikovat při styku s oleji a rozpouštědly. Má odolnost proti absorpci vody a dobrou oděruvzdornost, avšak špatně odolává roztržení. Nejběžnějšími produkty z EPDM jsou těsnění např. radiátorů a vodních nádrží, O-kroužky, automobilové díly, krytky, různé prvky vystavené povětrnostním vlivům.
NR – přírodní kaučuk
Přírodní kaučuk má výborné vlastnosti, obzvláště vysokou tažnost a velkou odolnost vůči oděru. Není však vhodný při styku s oleji, tuky, kyselinami apod. Hůře odolává povětrnostním vlivům a výrobky po čase tvrdnou a praskají. Nejběžněji si vlastnosti přírodní pryže můžeme představit u obyčejných svazovacích gumiček. Pro svoji tažnost je také tento materiál vhodný pro různé druhy dorazů a silentbloků, kde je nutné tlumit nárazy. Například gumové dorazy v automobilech, dorazy ramp, tlumící prvky.
NBR – Butadien-akrylonitrilový kaučuk
Synteticky vyrobený kaučuk, mezi jehož největší výhody patří odolnost vůči olejům a tukům. Při styku s oleji jiné kaučuky po čase bobtnají a ztrácí své původní mechanické vlastnosti. Výrobky z materiálu NBR odolávají působení olejů a udržují si své původní vlastnosti.
Některé druhy materiálu NBR jsou také vhodné pro styk s benzinem.
Využití je tedy vhodné pro různá hydraulická těsnění, O-kroužky, stírací kroužky, palivové nádrže, hadice ad.
SBR – Styrenbutadienový kaučuk
Jedná se o syntetický kaučuk a je využíván pro své dynamické vlastnosti a odolnost proti oděru. Jedná se o nejpoužívanější kaučuk na trhu, a to také z důvodu, že jsou z něj vyráběny pneumatiky pro automobily. Dále se SBR využívá pro výrobu dopravních pásů, hadic, izolace kabelů, obuvnických materiálů, tvrdé a pěnové pryže ad.
IIR – Butyl kaučuk
Syntetický kaučuk, jehož vlastnostmi jsou chemická odolnost, malá propustnost pro plyny, odolnost proti působení kyslíku, ozónu a teplu. Má výborné dielektrické a izolační vlastnosti. Dále je velice pružný.
Vzhledem ke své nízké propustnosti pro plyny je využíván k výrobě duší pneumatik, vnitřní části fotbalových míčů, uzávěrů lahví, hydroizolačních materiálů vodních nádrží.
V kombinaci s přírodním kaučukem (NR) se používá na siletbloky, úchyty karoserií, odpružení osobních i nákladních vozidel, kde je vyžadováno pohlcení vibrací.
IR – Isoprenový kaučuk
Tento kaučuk je vyrobený synteticky za účelem náhrady přírodního kaučuku. Pro jeho vyšší cenu je však více využíván přírodní NR.
Využití je stejné jako u přírodního kaučuku – výroba pneumatik, těsnění, hadic apod.
Dále se využívá v aplikacích, kde je nutná vysoká čistota produktu.
VMQ – Silikonový kaučuk
Jedná se o speciální druh elastomeru. Zachovává si pružnost i při širokém spektru teploty (od -60 až do 180 °C, krátkodobě i 300 °C) přičemž se jeho vlastnosti za těchto podmínek velmi málo mění. Má také dobrou odolnost proti stárnutí, ozónu, chemikáliím a odolává také horkým olejům.
Vulkanizace silikonu probíhá ve dvou stupních. První stupeň je zahřátím bez přístupu vzduchu v hydraulickém lise. Druhým stupněm je dovulkanizace za přístupu vzduchu, čímž se odstraňují těkavé zplodiny z vulkanizace.
Pro své netoxické vlastnosti je využíván v potravinářství, výrobě léčiv a kosmetickém průmyslu.
Odolává také plísním a bakteriím, čehož se využívá pro výrobu hadiček, sond, katetrů apod.
Dalšími silikonovými produkty v průmyslu jsou těsnění, kroužky, manžety aj. Využívá se pro rozvody horkého vzduchu, olejů a plynů.
CR – Chloropren
Chloropren je speciální syntetický kaučuk, který má výborné mechanické vlastnosti jako je pevnost v tahu, houževnatost a elasticita. Chloroprenové výrobky jsou odolné vůči působení ozonu, olejům a tukům. Jsou také nepropustné pro plyny a vodu. Další jeho vlastností je vysoký bod vzplanutí 260 °C, čehož se využívá v protipožární ochraně.
Chloropren však degraduje při kontaktu s chemikáliemi jako jsou kyseliny, ketony a peroxid vodíku.
Využití je různorodé od neoprenových obleků, po různá těsnění a tepelně izolační materiál.
FPM, FKM – Fluorovodíkový kaučuk
Tyto kaučuky jsou dražší než CR nebo NBR vykazují však výbornou odolnost vůči vysokým teplotám (260 °C) a agresivním tekutinám. Odolávají účinku koncentrovaných kyselin a zásad, peroxidů, ozónu ad. Mají vysokou odolnost proti bobtnání v olejích a rozpouštědlech. Původně byly vyvinuty značkou DuPont pod označením Viton. Nyní jsou vyráběny mnoha společnostmi.
Pro svoji vyšší cenu jsou používány v náročnějších aplikacích s velkými nároky na odolnost proti působení vysokých teplot, korozivních chemikálií a horkých olejů – technické výrobky, hadice, elektroinstalace, ochranné oděvy.